Exkurze automechaniků do Mladé Boleslavi

Od ledna 2021 běží v naší škole projekt Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji. Jednou z mnoha jeho aktivit je i realizace exkurzí pro naše žáky. Proto jsme ve čtvrtek 11. listopadu vyrazili s našimi automechaniky směr Mladá Boleslav. Původní záměr samozřejmě byl navštívit škodovácké výrobní haly, ale protože současná doba nám příliš nepřeje, vydali jsme se po stopách historie výroby aut na Mladoboleslavsku a navštívili Škoda Muzeum.

V Muzeu, které uchovává nejvýznamnější památky, jsme prostřednictvím průvodkyně zhlédli velmi zajímavou expozici, která nás zavedla až do roku 1895, kdy Václavové Laurin a Klement otevřeli v Mladé Boleslavi manufakturu na výrobu a opravu jízdních kol. Od kola Slavia až k nejnovější SUV Enyaq uběhla dlouhá cesta, přes vozy Populár, Tudor, Spartak, první Octavie a Felicie v 50. letech, Škodu 1000 MB, škodovky 100, 105, 120, Favorit, novou Octavii, Felicii, Roomster, k automobilům Yeti, Citigo, Codiaq, Karoq, Scala. Dozvěděli jsme se o fúzi L&K se Škodovými závody v Plzni v roce 1925, o historii loga s okřídleným šípem, o sportovních úspěších vozů Škoda i o spojení s koncernem Volkswagen.

A protože Mladá Boleslav má nedávno otevřené muzeum letectví, zašli jsme se podívat i tam a prohlédli si místní letecký park. Někteří si vyzkoušeli i letecké simulátory a překvapivě je zvládli v pohodě. Saturováni svačinami, obědem i občerstvením v McDonaldu (na přání žáků), nás domů bezpečně dovezl pan řidič Kolena. Díky za pečlivou přípravu celé akce patří i paní Jitce Průchové, projektové vedoucí zdařilé exkurze.